TARİHÇE

Sağlamlar Ağır Sanayi 1965 yılında Mevlüt SAĞLAM tarafından Trabzon’da şahıs şirketi olarak kurulmuş olup kurulduğu yıldan itibaren otomotiv sanayi alanında faaliyet göstermektedir. Sağlamlar Ağır Sanayi ilk yıllarında motorlu araçların tamir, bakım ve modifikasyonu üzerine hizmet vermiş ve küçük çaplı bazı bağlantı parçalarını üretmiştir.

Faaliyetlerini zaman içerisinde çeşitlendiren Sağlamlar Ağır Sanayi, zorlu yol, arazi ve çalışma koşullarında hizmet veren motorlu taşıtların performanslarını artırmak için özgün diferansiyel, şanzıman modelleri ve fren sistemleri geliştirmiştir. Sağlamlar Ağır Sanayi 2010 yılından itibaren kendi özgün diferansiyel ve fren sistemlerinin patentlerini almaya ve bu sitemleri AİTM tip onay sertifikalı olarak M ve N kategorisi araçlara tadilat yoluyla uygulamaya başladı.

2015 yılında şahıs şirketi statüsünden Anonim Şirket statüsüne geçiş yaparak Sağlamlar Ağır Sanayi A.Ş. adını firmamız Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlıdır. Sürekli büyüyen firmamız  İngiltere’de  SAĞLAMLAR AĞIR SANAYİ GROUP HOLDİNG firmasını faaliyete geçirerek bu ülkeye ihracat yapmaya başlamıştır.

2019 yılında toplam 15000 m2 lik iki ayrı yeni üretim tesisine taşınan Sağlamlar Ağır Sanayi A.Ş bu yıldan itibaren gemicilik sektörüne girerek deniz yolu taşıtları için şanzıman (redüktör) ve türbin tedarikine başlamıştır. Sağlamlar Ağır Sanayi A.Ş hali hazırda Türkiye’de ticari araçlarda tip onay sertifikalı olarak çekiş sistemi modifikasyonu gerçekleştiren ilk ve tek firmadır.

Firmamız yarım asırdan fazla olan bu konudaki tecrübesini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile AR-GE iş birliği yaparak bilimsel ve teorik esaslara oturtmuş ve diferansiyel, gemi şanzımanı (redüktör) ve gemi türbinlerinin tasarımı ve geliştirilmesi çalışmalarını artık bu üniversite ile birlikte yürütmeye başlamıştır.

“TÜRKİYENİN YERLİ VE MİLLİ GÜCÜ”

 SAĞLAMLAR AĞIR SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ